- VIII Ipak yo‘li mamlakatlari mahsulotlari ko‘rgazmasi: ABA Uzbekistan ishtiroki va hamkorlikning yangi istiqbollari
VIII Ipak yo‘li mamlakatlari mahsulotlari ko‘rgazmasi: ABA Uzbekistan ishtiroki va hamkorlikning yangi istiqbollari
26.08.2025
2025-yil 21-avgust kuni Toshkent shahridagi CAEx ko'rgazmasida O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim maydonga aylangan Ipak yo'li mamlakatlari mahsulotlarining VIII ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
Ishtirokchilar orasida O'zbekiston avtomobil biznesi uyushmasi (ABA Uzbekistan) vakillari ham bor edi. Uyushma avtomobil bozori tahliliga bag'ishlangan panel sessiyasida faol ishtirok etdi. ABA Uzbekistan vakili tashkilot faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek, mamlakat avtomobil sanoati rivojlanishining asosiy tendensiyalarini belgilab berdi. Avtomobillar va aksessuarlar segmentlari, jumladan, avtomobil ehtiyot qismlari, butlovchi qismlar, elektromobillar va avtosanoat sohasidagi innovatsion yechimlarga alohida e'tibor qaratildi.
Ko'rgazmaning muhim voqealaridan biri ABA Uzbekistan va Xitoyning Huahe International biznes-konsalting tuzilmasi o'rtasida hamkorlik memorandumining imzolanishi bo'ldi. Hujjat avtomobilsozlik sohasida hamkorlik aloqalarini kengaytirish va qo'shma loyihalarni rivojlantirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, tadbir doirasida muzokaralarning B2B sessiyalari tashkil etilib, unda ABA Uzbekistan vakillari Xitoy ishlab chiqaruvchilari va avtomobilsozlik sohasidagi salohiyatli hamkorlar bilan uchrashuvlar o'tkazdi.
Ta'kidlash joizki, ko'rgazma Farg'ona viloyati, Jizzax viloyati G'allaorol tumani va Yangiyo'l shahar hokimliklari, shuningdek, O'zbekistonning yetakchi tarmoq birlashmalari: Avtomobil biznesi uyushmasi, Tibbiyot asbob-uskunalar ishlab chiqaruvchilar va yetkazib beruvchilar uyushmasi, "O'zcharmsanoat" uyushmasi, Eksportchilar uyushmasi, O'zbekiston Xitoy tadbirkorlari uyushmasi ko'magida o'tkazildi. Tashkilotga xalqaro tuzilmalar - Talab va taklifni chegaralararo taqqoslash platformasi va Zamonaviy agrotexnologiyalar eksporti alyansi ham jalb etildi.

VIII Выставка товаров стран Шёлкового пути: участие ABA Uzbekistan и новые перспективы сотрудничества
26.08.2025
21 августа 2025 года в CAEx города Ташкента прошла VIII Выставка товаров стран Шёлкового пути, которая стала важной площадкой для укрепления торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Китаем.
В числе участников были представители Ассоциации автомобильного бизнеса Узбекистана (ABA Uzbekistan). Ассоциация приняла активное участие в панельной сессии, посвящённой анализу автомобильного рынка. Представитель ABA Uzbekistan представил деятельность организации, её цели и задачи, а также обозначил ключевые тенденции развития автомобильной отрасли страны. Отдельное внимание было уделено сегментам автомобилей и аксессуаров, в том числе автозапчастям, комплектующим, электромобилям и инновационным решениям в сфере автопрома.
Одним из знаковых событий выставки стало подписание меморандума о сотрудничестве между ABA Uzbekistan и китайской бизнес-консалтинговой структурой Huahe International. Документ нацелен на расширение партнёрских связей и развитие совместных проектов в автомобильной отрасли.
Кроме того, в рамках мероприятия были организованы B2B-сессии переговоров, в ходе которых представители ABA Uzbekistan провели встречи с китайскими производителями и потенциальными партнёрами автомобильного сектора.
Следует отметить, что выставка была проведена при поддержке хокимиятов Ферганской области, Галляаральского района Джизакской области и города Янгиюль, а также ведущих отраслевых объединений Узбекистана: Ассоциации автомобильного бизнеса, Ассоциации производителей и поставщиков медицинской техники, Ассоциации «Узчармсаноат», Ассоциации экспортёров, Ассоциации китайских предпринимателей Узбекистана. В организацию также были вовлечены международные структуры - Платформа для кросс-граничного сопоставления спроса и предложения и Альянс экспорта современных агротехнологий.