- VIII Ipak yo‘li mamlakatlari mahsulotlari ko‘rgazmasi: ABA Uzbekistan ishtiroki va hamkorlikning yangi istiqbollari
VIII Ipak yo‘li mamlakatlari mahsulotlari ko‘rgazmasi: ABA Uzbekistan ishtiroki va hamkorlikning yangi istiqbollari
26.08.2025
2025-yil 21-avgust kuni Toshkent shahridagi CAEx ko'rgazmasida O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash uchun muhim maydonga aylangan Ipak yo'li mamlakatlari mahsulotlarining VIII ko'rgazmasi bo'lib o'tdi.
Ishtirokchilar orasida O'zbekiston avtomobil biznesi uyushmasi (ABA Uzbekistan) vakillari ham bor edi. Uyushma avtomobil bozori tahliliga bag'ishlangan panel sessiyasida faol ishtirok etdi. ABA Uzbekistan vakili tashkilot faoliyati, uning maqsad va vazifalari bilan tanishtirdi, shuningdek, mamlakat avtomobil sanoati rivojlanishining asosiy tendensiyalarini belgilab berdi. Avtomobillar va aksessuarlar segmentlari, jumladan, avtomobil ehtiyot qismlari, butlovchi qismlar, elektromobillar va avtosanoat sohasidagi innovatsion yechimlarga alohida e'tibor qaratildi.
Ko'rgazmaning muhim voqealaridan biri ABA Uzbekistan va Xitoyning Huahe International biznes-konsalting tuzilmasi o'rtasida hamkorlik memorandumining imzolanishi bo'ldi. Hujjat avtomobilsozlik sohasida hamkorlik aloqalarini kengaytirish va qo'shma loyihalarni rivojlantirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, tadbir doirasida muzokaralarning B2B sessiyalari tashkil etilib, unda ABA Uzbekistan vakillari Xitoy ishlab chiqaruvchilari va avtomobilsozlik sohasidagi salohiyatli hamkorlar bilan uchrashuvlar o'tkazdi.
Ta'kidlash joizki, ko'rgazma Farg'ona viloyati, Jizzax viloyati G'allaorol tumani va Yangiyo'l shahar hokimliklari, shuningdek, O'zbekistonning yetakchi tarmoq birlashmalari: Avtomobil biznesi uyushmasi, Tibbiyot asbob-uskunalar ishlab chiqaruvchilar va yetkazib beruvchilar uyushmasi, "O'zcharmsanoat" uyushmasi, Eksportchilar uyushmasi, O'zbekiston Xitoy tadbirkorlari uyushmasi ko'magida o'tkazildi. Tashkilotga xalqaro tuzilmalar - Talab va taklifni chegaralararo taqqoslash platformasi va Zamonaviy agrotexnologiyalar eksporti alyansi ham jalb etildi.

• VIII Silk Road Trade Fair: ABA Uzbekistan participation and new prospects for cooperation
On August 21, 2025, the VIII Exhibition of Goods of the Silk Road Countries was held in CAEx in Tashkent, which became an important platform for strengthening trade and economic cooperation between Uzbekistan and China.
Representatives of the Automobile Business Association of Uzbekistan (ABA Uzbekistan) were among the participants. The Association took an active part in the panel session devoted to the analysis of the automobile market. A representative of ABA Uzbekistan presented the activities of the organization, its goals and objectives, and also outlined the key trends in the development of the country's automotive industry. Special attention was paid to the segments of cars and accessories, including auto parts, components, electric vehicles and innovative solutions in the automotive industry.
One of the significant events of the exhibition was the signing of a memorandum of cooperation between ABA Uzbekistan and the Chinese business consulting structure Huahe International. The document is aimed at expanding partnerships and developing joint projects in the automotive industry.
In addition, B2B negotiation sessions were organized within the framework of the event, during which representatives of ABA Uzbekistan held meetings with Chinese manufacturers and potential partners in the automotive sector.
It should be noted that the exhibition was held with the support of the khokimiyats of the Fergana region, the Gallyaaral district of the Jizzakh region and the city of Yangiyul, as well as leading industry associations of Uzbekistan: the Automobile Business Association, the Association of Manufacturers and Suppliers of Medical Equipment, the Uzcharmsanoat Association, the Exporters Association, and the Association of Chinese Entrepreneurs of Uzbekistan. International structures were also involved in the organization - the Platform for Cross-Border Comparison of Supply and Demand and the Alliance for the Export of Modern Agricultural Technologies.